Borsa Günün İlk Yarısında Geriledi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,38 oranında değer kaybederek 7.789,41 puana indi. İlk yarıda düşüş eğiliminde olan endeks, önceki kapanışa göre 29,48 puan azalarak 7.789,41 puana geriledi.

Toplam işlem hacmi 50,2 milyar lira olarak kaydedildi. Bankacılık endeksi yüzde 1,35 artarken, holding endeksi yüzde 0,54 oranında değer kaybetti.

Uzmanlar, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönem para politikası adımlarına ilişkin belirsizlikler nedeniyle karışık bir seyir izlendiğini belirtiyor.

Diğer yandan, Halkbank’ın açıklamasına göre, aleyhine açılan tazminat talepli birinci hukuk davası (Owens davası) nihai olarak düşmüştür.

Halkbank’ın hisse fiyatı, bu açıklamanın ardından yüzde 10 artarak tavan fiyattan güne başlamıştır.

Buna ek olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 11 Ocak Perşembe günü New York’ta başlayacak olan “Yatırımcı Günleri” toplantısında TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın liderliğinde dünyanın en büyük yatırım fonlarından 200’ü aşkın üst düzey temsilci ile bir araya gelecek.

Analistler, öğleden sonra ABD’de dış ticaret açığı verilerinin takip edileceğini belirterek teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.900 ve 8.000 seviyelerinin direnç, 7.700 puanın destek konumunda olduğunu ifade ediyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir