Boğaz’da ‘Nizam Cumhuriyet’

Türk donanmasının Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla gerçekleştirdiği tarihinin en büyük resmi geçidinin detayları ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, “100’üncü Yılda 100 Gemi” adı verilen faaliyet kapsamındaki çalışmalara Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’nda sene başında başlandı.  

Planlama emri temmuzda, uygulama emri ise eylülde verildi. Donanma Komutanlığı, Güney Deniz Saha Komutanlığı, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı ile Sualtı Taarruz (SAT) Komutanlığı’nda hazırlıkların tamamlanmasının ardından İskenderun, Mersin, Aksaz, Foça, Çanakkale, Erdek, Gölcük, Umuryeri ve Karadeniz Ereğli limanlarından intikal eden unsurlar 28 Ekim’de Marmara Denizi’nde toplandı. 

İstanbul Boğazı’nda güney-kuzey rotasında gerçekleştirilen geçiş Türkiye’nin en büyük savaş gemisi yerli üretim TCG Anadolu rehberliğinde yapıldı.  

İki saat sürdü 

Yaklaşık 2 saat süren boğaz geçişine fırkateynler, denizaltılar, korvetler, karakol gemileri, hücumbotlar, mayın avlama gemileri, akaryakıt gemileri, amfibi çıkarma gemileri, tank çıkarma gemileri, yardımcı sınıf gemiler, karakol botları, eğitim botları, SAT botları ve atak botları katıldı. Resmigeçitte ayrıca, Türkiye’nin ilk milli fırkateyni İstanbul ile Pirireis denizaltısı, denizde ikmal muharebe destek gemisi Derya da yer aldı. TCG Anadolu’nun üzerinde ise ilk uçuş testini gerçekleştiren ve kısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetine sahip SİHA Bayraktar TB3 ile Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın yanı sıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait helikopterler bulundu. 

Donanma tarihinin en büyük töreni

Tarihi geçişin komutası Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu tarafından gerçekleştirildi. Tarihi törene özgü olarak gemiler geçişlerini “nizam cumhuriyet” adı verilen düzen ve tertipte gerçekleştirdi. Faaliyete toplam 7 bin 896 personel iştirak etti. Tatlıoğlu, donanma tarihinin en büyük geçit törenini başarıya gerçekleştiren personeli tebrik etti ve “Böyle bir faaliyeti dünyada çok az sayıda ülkenin donanması gerçekleştirebilir” dedi.

TCG Anadolu ziyarete açıldı

İstanbul Sarayburnu Limanı’na demirleyen TCG Anadolu, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla ziyarete açıldı. Ziyaretçiler, TCG Anadolu’yu 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir