Almanya Başbakanı Scholz: Ukrayna’ya desteği artırmalıyız

AA

Avrupa ülkeleri ve ABD, Ukrayna’ya yeterli desteği henüz sağlayamadı.

Bu açıklama, Başbakanı Olaf Scholz’dan geldi.

Scholz, Rusya’nın saldırıları altındaki için birlikte daha fazlasını yapmanın bir yolunu bulmaları gerektiğini söyledi.

Alman Şansölye, ABD’ye hareketi öncesi havalimanında yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’da büyük bir yıkıma neden olduğunu dile getirdi.

“Daha fazlasını yapmanın bir yolunu bulmalıyız”

Ukrayna’nın gerçekten de kendisini var gücüyle savunduğunu bildiklerini belirten Scholz, şöyle dedi:

Ancak bunu sürdürebilmesi için desteğe ihtiyacı var. Şu ana kadar Avrupa’dan vadedilenler ve ABD Kongresi kararlarıyla vadedilenler hâlâ yeterli değil.

Dolayısıyla birlikte daha fazlasını yapmanın bir yolunu bulmalıyız.

“Bu destek yeterince uzun sürecek ve yeterince büyük olacaktır”

ABD Başkanı Joe Biden ile Avrupa’nın ve aynı zamanda ABD’nin Ukrayna’ya desteğini nasıl istikrarlı hale getirebileceği konusunu da istişare edeceklerini kaydeden Scholz, şunları dile getirdi:

Ukrayna’ya kendisini savunma fırsatı vermek ve aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı’na çok net bir sinyal göndermek için birlikte çalışarak gerekli olanı yapmamızın zamanıdır yani desteğimizin azalmayacağına dair bir sinyal.

Bu destek yeterince uzun sürecek ve yeterince büyük olacaktır. Gelecek günlerde ve aylarda birlikte vermemiz gereken mesaj budur.

Transatlantik ortaklık mesajı

Şansölye Scholz, Avrupa ile ABD arasındaki transatlantik ortaklığın ve ülkesiyle ikili ilişkilerin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, bu yönde ileriye dönük gerekli adımları birlikte istişare etmenin kendi güvenlikleri açısından da önemli olduğunu dile getirdi.

İsrail’in yanında durmak gibi ortak sorumluluklarının bulunduğunu savunan Scholz, bölgede kalıcı barışı mümkün kılabilmek için gerekli perspektiflerin geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

Scholz, İsrail ile Filistin arasında iki devletli çözümün gerekliliğini ve insani yardımların Gazze’ye ulaşmasının önemini vurguladı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir