Öğrenince Havalara Uçacağınız Birbirinden Lezzetli ve Sağlıklı Zayıflamaya Yardımcı 5 Sebze

Hem kilo kaybı hem de sağlıklı beslenmek için tüketilebilecek en iyi besinler: Sebzeler. Bunlar mineralleri, vitaminleri ve içerdikleri lif miktarıyla düşük kalori ve yağa sahip. Sebze çoğunluklu bir beslenme biçimi sağlık açısından kronik hastalık riskini düşürerek, sindirme sorunu yaşatmayarak ve kilo kaybını sağlayarak birçok faydaya sahip. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre, her bir yetişkin yaşlarına, cinsiyetlerine ve vücutlarını hareket ettirip ettirmediklerinde göre, günde en az 2-3 kupayı dolduracak ölçüde sebze tüketmeli.

Bu içeriğimizde bu sebzelerin faydalarını ve nasıl zayıflamaya büyük ölçüde yardımcı olduklarını sizler için derledik. İyi okumalar. 🙂

İlk soru: Sebzeler neden zayıflamaya yardımcıdır?

  • Çok düşük kaloriye sahipler.

Sebzeler, içerik açısından çok düşük kaloriye sahiptirler. Bu da demek oluyor ki miktarına fazla aldırış etmeden ve kalori hesabına başvurmadan çok fazla sebze tüketebilirsiniz. Bu da tabii ki zayıflamak için önemli bir bilgi çünkü zayıflamak için diyete başladığınızda kalori hesabı da yapmak zorunda kalırsınız. 

Yaktığınızdan daha az kalori tüketirseniz, vücudunuz birikmiş yağları yakmaya başlayacaktır ve bunun sonucu olarak da kilo vermeye başlayacaksınız. Kalorisi düşük sebzelere örnek verecek olursak da; pişmiş bir brokoli sadece 55 kaloridir ve aynı zamanda havucun kalorisi de sadece 25’tir.

Sebzeler lif açısından oldukça zengindir.

Sebzeler, uzun süre açlık hissettirmeyen ve doyurucu olan lif açısından da oldukça zengindir. Bu da yine kilo verimi için önemlidir çünkü aşırı yemeyi ve açlığı önleyecektir. 

Lifler, aynı zamanda, karbonhidrat emilimini yavaşlatır, kan şekeri seviyesini sabit tutar ve insüline bağlı herhangi bir durum sonucu tekrar kilo almayı engeller.

Sebzelerin şeker oranları düşüktür.

Birçok sebze içeriğinde çok az şeker bulundurur ve tabii ki de bu onları yine kilo vermek için ideal bir besin yapıyor. Şunu da unutmamak gerekir ki; şeker oranı çok yüksel olan besinlerin obezite, diyabet ve diğer farklı sağlık sorunlarına yol açma olasılıkları oldukça yüksektir.

Sebzeler besin maddeleri açısından zengindir.

Sebzeler aynı zamanda birçok önemli vitamini, minerali ve diğer önemli besin maddelerini içerir. Besin maddeleri, birçok hastalıktan korunmak ve, yine, zayıflama açısından oldukça önemlidir.

Sebzeleri tatlı tuzlu nasıl isterseniz öyle yiyebilirsiniz.

Bu da sebzeleri, zayıflamak için, oldukça önemli kılıyor. Kilo vermek isteyen ve tatlıdan da vazgeçemeyen bir insan sebzelerle tatlı veya tuzlu olarak birçok alternatif hazırlayabilir. 

Sebzeleri tüketmek demek sadece sebze ağırlıklı beslenmeniz anlamına gelmiyor. Örneğin, omletinize ıspanak ekleyerek veya tostunuzu avokadolu yapmaya başlayarak da sebze ağırlıklı beslenebilirsiniz. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sebzeleri saf olarak tüketmeseniz bile, uzmanlara göre, bu da kilo kaybını sağlar.

Zayıflamaya en çok yardımcı bu beş sebze neymiş hadi hep beraber bakalım:

1. Ispanak

Bulundurduğu çok fazla besin maddesi ve düşük kalorisiyle ıspanak, kilo kaybına en yardımcı sebze. Ispanağın tek bir porsiyonu  bile sadece 23 kalori ve bu sebzenin yüzde 50’si A vitamini, yüzde 15’i de demir içeriyor.

Ispanağı ister pişirerek ister pişirmeden dilediğiniz gibi yiyebilirsiniz. Ama uzmanlara göre, çiğ ya da az pişmiş ıspanak yemek, bu sebzede bulunan vitamin miktarının neredeyse tamamını almanızı sağlıyor.

2. Brokoli

Çok fazla sahip olduğu lifle ve düşük kalorisiyle brokoli, zayıflamaya en yardımcı besinlerden. Bir porsiyon brokoli, yaklaşık, sadece 34 kalori. Brokoli tüketerek günlük lif ihtiyacınızı ve C vitamini ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Uzmanlara göre, brokolinin de tam pişmiş bir şekilde tüketilmesi önerilmiyor. Çünkü bu durumun brokolinin içindeki tüm besin değerlerini öldürebileceği düşünülüyor.

3. Dolmalık biber

Vitamin C açısından oldukça zengin olması ve diğer besin maddelerini içermesiyle dolmalık biber de zayıflamak için oldukça ideal bir besin. 

Orta boylu bir dolmalık biber sadece 37 kalori içermekler beraber, günlük 2 gram lif ihtiyacını ve C vitaminin tamamını karşılıyor. 

Dolmalık biberler de besin maddelerini daha iyi almak açısından, uzmanlar tarafında, çiğ veya az pişmiş bir şekilde tüketilmesi tavsiye ediliyor.

4. Karnabahar

Karnabahar birçok farklı tarifte kullanılabilen ve zayıflatma açısından en ideal besinlerden biridir. Günlük 3 gram lif ihtiyacını ve C vitaminin tamamını karşılayan karnabaharın bir porsiyonunun kalorisi yaklaşık sadece 25’tir.

Karnabahar için de en uygun pişirme önerisi: buharla pişmesi veya kızartılması. Uzmanlara göre, kaynatılırsa birçok besini kaybolabilir.

5. Havuç

İçerdikleri lif miktarı ve düşük kaloriyle havuçlar da zayıflamaya oldukça yararlı sebzeler. Orta boy bir havuç sadece 25 kalori olmakla kalmayıp günlük 2 gram lift ihtiyacını ve yüzde 200’ün üstündeki A vitamini ihtiyacını karşılıyor. Yine uzmanların havuçları pişirme önerisi de az pişirmek ve hiç pişirmemek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir