BİST 30 hisseleri hangileri? BİST 30 hisseleri ne zaman yükselir?

Yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 20 değer kaybeden Borsa İstanbul’da dalgalı seyir devam ediyor. Cuma günü haftayı yüzde 3,45 yükselerek 4580,67 puan ile kapatan Borsa İstanbul’un seçimlerden sonra nasıl harekeleneceği yatırımcıların merak konusu. Uzmanların görüşü seçim sonuçlarına göre BİST endeksinin ilk etapta yatay bir seyirde devam etmesi sonrasında ise kademeli yükselişlerin olacağı şeklinde.

BİST 30 hisseleri hangileridir? BİST 30 hisseleri neler?

Borsa İstanbul yatırımcılarının bir diğer merak ettikleri ve araştırdıklar konu ise BİST 30 hisseleri oluyor. Peki BİST 30 hisseleri hangileridir? BİST 30 hisseleri nelerdir?

İşte BİST 30 listesi:

1- AKBNK 11- GARAN 21- PGSUS

2- AKSEN 12- GUBRF 22- SAHOL

3- ALARK 13- HEKTS 23- SASA

4- ARCLK 14- ISCTR 24- SISE

5- ASELS 15- KCHOL 25- TAHVL

6- BIMAS 16- KOZAA 26- TCELL

7- EKGYO 17- KOZAL 27- THYAO

8- ENKAI 18- KRDMD 28- TOASO

9- EREGL 19- ODAS 29- TUPRS

10- FROTO 20- PETKM 30- YKBNK

BİST 30 hisseleri ne zaman yükselecek

Borsadaki yükselişler ve düşüşler birbiri ile bağlantılı çok sayıda faktörden kaynaklı gelişebilmektedir. Siyasi ve politik istikrar ile finans alanında yapısal reformlar, yatırımcı güven ortamının oluşması, para politikalarının net bir şekilde anlaşılır olması gibi etmenler borsanın genel durumu için oldukça önemlidir. Yatırımcıların BİST 30 hisseleri ne zaman yükselir? soruları da bu bağlamda ele alınmaktadır.

Uzmanlara göre Borsa İstanbul’daki hisseler seçimlerden sonra ilk etapta yatay bir seyirde dönemsel olarak iniş ve çıkışlar yaparak bir süre ilerleyecek, sonraki kısa ve orta vade ise hisselerin kademeli olarak yükseleceği dönem olarak ifade edilmektedir.

Borsa hisseleri alım zamanında mı?

Yatırımcıların merakla sordukları bir konu daha bulunuyor: Borsa hisseleri alım zamanında mı? Yılbaşından bu yana geri çekilme yaşayan Borsa İstanbul’da çok sayıda hisse senedi tarihi zirvelerinin epey alt seviyelerinde işlem görüyorlar. Uzmanlar bu konuda da sermaye ve bütçe kontrolü yapılarak kademli alımları öneriyorlar.

Borsada hangi sektörlere yatırım yapılmalı?

Yatırımcıların merak ettikleri ve oldukça fazla araştırdıkları konulardan biri de borsada hangi sektöre yatırım yapılacağıdır. Borsada genel düşüşler ve genel yükselişler çok sayıda hisse senedini etkilemektedir. Borsa yaptığı uzun soluklu rallinin ardından bir düzeltme yaşamış sonraki süreçte ise çok sayıda kağıt gördüğü tarihi zirvelerin epey altını test etmişti. Seçimlerden sonra borsada Demir-Çelik-Enerji-İnşaat gibi sektörlerin yükselebileceği tahminleri yapılmaktadır. Tarihi zirvelerinin altında bir seyiri izleyen bankacılık endeksi de yine yükseliş beklenen sektörler arasında yer almaktadır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir