Aksa Enerji ilk çeyrek cirosunu yüzde 41 artırdı

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin halka açık en büyük global elektrik üreticisi Aksa Enerji, söz konusu döneme ait konsolide finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayımladı. Aksa Enerji, yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü operasyonlarıyla, yılın ilk çeyreğinde cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artışla 8 milyar 294 milyon liraya çıkarttı. Şirketin, yurt dışı faaliyetlerinden elde ettiği döviz bazlı gelirlerin katkısıyla, faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 11 artışla 1 milyar 671 milyon liraya çıktı.

Ayrıca, stratejik yatırımların karlılığa olumlu etkisi ve etkin bilanço yönetimi sayesinde şirketin net finansal borcunun FAVÖK’e oranının 0,96 çarpan seviyesi gibi sektör ortalamasının oldukça altında bir seviyeye indiği kaydedildi.

DEPOLANABİLİR RÜZGAR PROJELERİ İÇİN ÖN LİSANSLAR BAŞLADI

Aksa Enerji “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisi kapsamında üretim portföyündeki kaynak çeşitliliğini de arttırıyor. Bu amaçla yenilenebilir enerji teknolojilerine daha fazla yatırım yapan şirket Mersin ve Manisa’da olmak üzere toplam 182,24 megavat kurulu güçte depolamalı rüzgar enerji santrali kurulumuna dair ön lisans alarak faaliyetlerini çeşitlendirdi. Şirketin Türkiye de dahil olmak üzere küresel ölçekte yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümü odaklı projeleri yakından takip ettiği ifade edilen açıklamada, Aksa Enerji’nin yeni yatırımlarla şirketin orta ve uzun vadeli stratejik hedeflerine emin adımlarla ilerleyeceği aktarıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir